Evergreen Non-Woven Drawstring Bag 5L
Ref:
1287816034

calcActive())">
Evergreen Non-Woven Drawstring Bag 5L
Ref:
1287816034
from
£0.99
(ex. VAT)
Quantity
Please note, the prices indicated above are subject to change and are intended as a guide only. For a full up to date quotation, please request a quote using our form below.
(ex. VAT)
You save over minimum quantity pricing
from
£0.99
per unit
each
Please note, the prices indicated above are subject to change and are intended as a guide only. For a full up to date quotation, please request a quote using our form below.
Description
| Details: | The Evergreen drawstring bag is a great option when looking for a bag that works well as an easy-to-handle gift to promote any brand or marketing campaign. The lightweight bag is budget-friendly and has a drawstring design suitable for easy carrying over the shoulder or as a backpack. The bag is made from 80 g/m² PP plastic, has a large main compartment and leaves enough space on the exterior to display any logo or other messages. |
|---|---|
| MOQ: | 250 units |
| Price Details: |
from
£0.99
per unit
each
|
| Note: |
£35.00 decoration setup cost will apply.
Increase your quantity to make savings on unit cost.
For a full detailed quote, click 'Get a quote' below.
|
More Information
| SKU | 1287816034 |
|---|---|
| Price Based On | 1 colour screenprint, front |
| Minimum Order Quantity | 250 |
| Lead Time | 7 |
| Material | PP Plastic non woven, 80 g/m2 |
| Dimensions | 340mm x 420mm |
| Brand | Unbranded |
| Branding Method | Screenprint |
| Branding Area | 230mm x 250mm Ø |
| Branding Position | Front |
| Maximum Print Colours | 3 |
| Individual Personalisation Available | No |
| Individual Mailing Available | No |
| Pantone Match Available | No |
| UK Made Product | No |
| Further Information | Other print methods and positions may be available, contact your merchandise consultant for details. |
| Sustainable Key | Carbon Footprint, Mono-material, Tree Planting Donation |
Resources
Figuring out what you need to send us to get your design/logo on your Evergreen Non-Woven Drawstring Bag 5L can be daunting. That's why we have a dedicated Artwork Studio here to help you in any way they can. Find out more
Useful Articles & Resources:
Print Methods - the difference between Full Colour and Four Colour
Get a quote for Evergreen Non-Woven Drawstring Bag 5L
Attention
Can you confirm you are not a robot?





