
Lily Sublimation RPET Headband
Quantity
Please note, the prices indicated above are subject to change and are intended as a guide only. For a full up to date quotation, please request a quote using our form below.
Prices for branding Lily Sublimation RPET Headband:
-
65£3.14 per unit
-
100£2.62 per unit
-
250£2.46 per unit
-
500£2.02 per unit
-
1000£1.78 per unit
-
2500£1.53 per unit
-
5000£1.46 per unit
Please note, the prices indicated above are subject to change and are intended as a guide only. For a full up to date quotation, please request a quote using our form below.
Description
| Details: | Full colour design recycled PET sublimation headband. The ultimate blend of style and functionality for any activity, offering superior comfort and moisture-wicking properties, keeping you cool and dry during workouts or everyday wear. Its stretchy design ensures a snug fit for all head sizes. |
|---|---|
| MOQ: | 65 units |
| Price Details: |
from
£1.46
per unit
£3.14
each
|
| Note: |
Increase your quantity to make savings on unit cost.
Prices shown are exclusive of carriage and artwork setup.
For a full detailed quote, click 'Get a quote' below.
|
More Information
| SKU | 14024039 |
|---|---|
| Price Based On | Full color sublimation, all over |
| Minimum Order Quantity | 65 |
| Lead Time | 16 |
| Material | Recycled PET Polyester Elastane, 190 g/m2 |
| Dimensions | 100mm x 250mm x 10mm |
| Colour | White |
| Size | Not applicable |
| Brand | Unbranded |
| Branding Method | Sublimation |
| Branding Area | 480mm x 80mm Ø |
| Branding Position | All over |
| Individual Personalisation Available | No |
| Individual Mailing Available | No |
| Pantone Match Available | No |
| UK Made Product | No |
Resources
Figuring out what you need to send us to get your design/logo on your Lily Sublimation RPET Headband can be daunting. That's why we have a dedicated Artwork Studio here to help you in any way they can. Find out more
Useful Articles & Resources:
Print Methods - the difference between Full Colour and Four Colour


