
Joey 15.6" GRS Recycled Canvas Anti-Theft Laptop Backpack 18L
Quantity
Please note, the prices indicated above are subject to change and are intended as a guide only. For a full up to date quotation, please request a quote using our form below.
Please note, the prices indicated above are subject to change and are intended as a guide only. For a full up to date quotation, please request a quote using our form below.
Description
| Details: | Composed with GRS recycled canvas and GRS RPET lining, the Joey anti-theft backpack features a dedicated tablet sleeve along with a 15.6" padded laptop compartment. The backpack also has a mesh pocket and organisational pockets inside to keep contents well organised, 2 side water pockets, one zippered front pocket, and a hidden pocket on the back for easy and safe access on the go. The decorative metal plate can make a logo shine through its subtle and matt finish. |
|---|---|
| MOQ: | 25 units |
| Price Details: |
from
£15.66
per unit
each
|
| Note: |
£25.00 decoration setup cost will apply.
Increase your quantity to make savings on unit cost.
For a full detailed quote, click 'Get a quote' below.
|
More Information
| SKU | 14008074 |
|---|---|
| Price Based On | 1 colour laser engraving, front |
| Minimum Order Quantity | 25 |
| Lead Time | 7 |
| Material | 80% GRS certified recycled cotton and 20% Cotton, 330 g/m2 |
| Dimensions | 350mm x 460mm x 130mm |
| Brand | Unbranded |
| Branding Method | Laser engraving |
| Branding Area | 36mm x 12mm Ø |
| Branding Position | Front |
| Individual Personalisation Available | No |
| Individual Mailing Available | No |
| Pantone Match Available | No |
| UK Made Product | No |
Resources
Figuring out what you need to send us to get your design/logo on your Joey 15.6" GRS Recycled Canvas Anti-Theft Laptop Backpack 18L can be daunting. That's why we have a dedicated Artwork Studio here to help you in any way they can. Find out more
Useful Articles & Resources:
Print Methods - the difference between Full Colour and Four Colour


