
Football Stress Toy
Quantity
Please note, the prices indicated above are subject to change and are intended as a guide only. For a full up to date quotation, please request a quote using our form below.
Prices for branding Football Stress Toy:
-
70ยฃ3.04 per unit
-
100ยฃ2.28 per unit
-
250ยฃ1.96 per unit
-
500ยฃ1.92 per unit
-
1000ยฃ1.73 per unit
-
2500ยฃ1.43 per unit
-
5000ยฃ1.38 per unit
Please note, the prices indicated above are subject to change and are intended as a guide only. For a full up to date quotation, please request a quote using our form below.
Description
| Details: | 60mm diameter football style stress toy. The perfect promotional item for a local football club, soccer school, great for the start of the football season or to advertise a football ,radio or TV programme. |
|---|---|
| MOQ: | 70 units |
| Price Details: |
from
ยฃ1.38
per unit
ยฃ3.04
each
|
| Note: |
ยฃ40.00 decoration setup cost will apply.
Increase your quantity to make savings on unit cost.
For a full detailed quote, click 'Get a quote' below.
|
More Information
| SKU | 13216224 |
|---|---|
| Price Based On | 1 colour spot print, front |
| Minimum Order Quantity | 70 |
| Lead Time | 10 |
| Material | PU foam |
| Dimensions | 60mm ร |
| Diameter | 60 |
| Colour | Black |
| Size | 60mm dia |
| Size Information | 60mm dia |
| Brand | Laltex Promo |
| Branding Method | Spot print |
| Branding Position | Front |
| Compliance | EN71 |
| Individual Personalisation Available | No |
| Individual Mailing Available | Yes |
| Pantone Match Available | No |
| UK Made Product | No |
| Further Information | 1 colour print available or full colour process |
Resources
Figuring out what you need to send us to get your design/logo on your Football Stress Toy can be daunting. That's why we have a dedicated Artwork Studio here to help you in any way they can. Find out more
Useful Articles & Resources:
Print Methods - the difference between Full Colour and Four Colour


