
Stainless Steel Mug
Quantity
Please note, the prices indicated above are subject to change and are intended as a guide only. For a full up to date quotation, please request a quote using our form below.
Prices for branding Stainless Steel Mug:
-
35£6.50 per unit
-
250£3.77 per unit
-
500£3.60 per unit
-
1000£3.15 per unit
-
2500£2.76 per unit
-
5000£2.57 per unit
Please note, the prices indicated above are subject to change and are intended as a guide only. For a full up to date quotation, please request a quote using our form below.
Description
| Details: | 350ml stainless steel outside and PP inside mug with lid and base in black. |
|---|---|
| MOQ: | 35 units |
| Price Details: |
from
£2.57
per unit
£6.50
each
|
| Note: |
£40.00 decoration setup cost will apply.
Increase your quantity to make savings on unit cost.
For a full detailed quote, click 'Get a quote' below.
|
More Information
| SKU | 1287832222 |
|---|---|
| Price Based On | 1 colour pad print, item front up |
| Minimum Order Quantity | 35 |
| Material | Polypropylene, Stainless steel |
| Dimensions | 170mm x 120mm x 80mm Ø |
| Diameter | 80 |
| Colour | Black |
| Colour Information | Black |
| Brand | XD Collection |
| Branding Method | Pad print |
| Branding Area | 35mm x 35mm |
| Branding Position | Item front up |
| Maximum Print Colours | 5 |
| Compliance | Conform SVHC directive 1907/2006/EC, Conform German Food Safe Legislation, Bisphenol A free materials used, Free from short- and medium-chain chlorinated paraffins |
| Individual Personalisation Available | Yes |
| Individual Mailing Available | Yes |
| Pantone Match Available | No |
| UK Made Product | No |
| Further Information | Additional small order charge of 16 GBP applies for orders fewer than 50 units. |
Resources
Figuring out what you need to send us to get your design/logo on your Stainless Steel Mug can be daunting. That's why we have a dedicated Artwork Studio here to help you in any way they can. Find out more
Useful Articles & Resources:
Print Methods - the difference between Full Colour and Four Colour


