
Cotton Pencil Case
Quantity
Please note, the prices indicated above are subject to change and are intended as a guide only. For a full up to date quotation, please request a quote using our form below.
Prices for branding Cotton Pencil Case:
-
70£2.86 per unit
-
100£2.10 per unit
-
250£2.06 per unit
-
500£1.96 per unit
-
1000£1.77 per unit
-
2500£1.45 per unit
-
5000£1.40 per unit
Please note, the prices indicated above are subject to change and are intended as a guide only. For a full up to date quotation, please request a quote using our form below.
Description
| Details: | Natural 10oz cotton pencil case in a cylindrical design with silver zip close. |
|---|---|
| MOQ: | 70 units |
| Price Details: |
from
£1.40
per unit
£2.86
each
|
| Note: |
£40.00 decoration setup cost will apply.
Increase your quantity to make savings on unit cost.
For a full detailed quote, click 'Get a quote' below.
|
More Information
| SKU | 13216446 |
|---|---|
| Price Based On | 1 colour spot print, back |
| Minimum Order Quantity | 70 |
| Lead Time | 12 |
| Material | Canvas |
| Dimensions | 220mm x 70mm Ø |
| Diameter | 0 |
| Colour | Natural |
| Size | 220x70mm |
| Brand | Bags HQ |
| Branding Method | Spot print |
| Branding Position | Back |
| Individual Personalisation Available | No |
| Individual Mailing Available | Yes |
| Pantone Match Available | No |
| UK Made Product | No |
| Further Information | 2 colour or full colour print available |
Resources
Figuring out what you need to send us to get your design/logo on your Cotton Pencil Case can be daunting. That's why we have a dedicated Artwork Studio here to help you in any way they can. Find out more
Useful Articles & Resources:
Print Methods - the difference between Full Colour and Four Colour


