
Colouring Set in Cardboard Carry Case
Quantity
Please note, the prices indicated above are subject to change and are intended as a guide only. For a full up to date quotation, please request a quote using our form below.
Prices for branding Colouring Set in Cardboard Carry Case:
-
55£3.64 per unit
-
100£2.88 per unit
-
250£2.54 per unit
-
500£2.29 per unit
-
1000£2.06 per unit
-
2500£1.86 per unit
-
5000£1.78 per unit
Please note, the prices indicated above are subject to change and are intended as a guide only. For a full up to date quotation, please request a quote using our form below.
Description
| Details: | Keep kids entertained on the go with this fun colouring set in a handy cardboard carry case! The set includes colouring pencils, an eraser, a sharpener, and sheets of paper with printed designs ready to colour in. With a lightweight handle for easy carrying, it’s perfect for travel, events, restaurants, or as a creative giveaway. Ideal for family-friendly venues, airlines, travel companies, restaurants, hotels, schools, nurseries, holiday parks and event organisers, this practical set is a thoughtful way to keep little ones busy. Add your branding to make a memorable promotional gift that encourages creativity and leaves a lasting impression. |
|---|---|
| MOQ: | 55 units |
| Price Details: |
from
£1.78
per unit
£3.64
each
|
| Note: |
£40.00 decoration setup cost will apply.
Increase your quantity to make savings on unit cost.
For a full detailed quote, click 'Get a quote' below.
|
More Information
| SKU | 14049063 |
|---|---|
| Price Based On | 1 colour spot print, back |
| Minimum Order Quantity | 55 |
| Lead Time | 10 |
| Dimensions | 203mm x 212mm x 22mm Ø |
| Diameter | 0 |
| Colour | Natural |
| Size | 203 x 212 x 22mm |
| Size Information | 203 x 212 x 22mm |
| Brand | Laltex Promo |
| Branding Method | Spot print |
| Branding Position | Back |
| Individual Personalisation Available | No |
| Individual Mailing Available | No |
| Pantone Match Available | No |
| UK Made Product | No |
Resources
Figuring out what you need to send us to get your design/logo on your Colouring Set in Cardboard Carry Case can be daunting. That's why we have a dedicated Artwork Studio here to help you in any way they can. Find out more
Useful Articles & Resources:
Print Methods - the difference between Full Colour and Four Colour


