Bamboo Badge
Ref:
14009650

calcActive())">
Bamboo Badge
Ref:
14009650
from
£1.56
(ex. VAT)
Quantity
Please note, the prices indicated above are subject to change and are intended as a guide only. For a full up to date quotation, please request a quote using our form below.
(ex. VAT)
You save over minimum quantity pricing
Prices for branding Bamboo Badge:
-
65£3.12 per unit
-
100£2.42 per unit
-
250£2.22 per unit
-
500£2.00 per unit
-
1000£1.80 per unit
-
2500£1.65 per unit
-
5000£1.56 per unit
from
£1.56
per unit
£3.12
each
Please note, the prices indicated above are subject to change and are intended as a guide only. For a full up to date quotation, please request a quote using our form below.
Description
| Details: | Keep your brand at the forefront with our Sustainable Bamboo Badge. With a large branding area, you can add your name, logo or message for all to see and create a great first impression. This sustainable bamboo badge is made from natural plant materials so you know its eco-friendly and comes with a magnet on the reverse so it can be attached to clothing and lanyards without the need of fiddly pins that can make holes in shirts! This is a great option if you are wanting to add branded badges to your employee’s uniform but would like a natural and eco-friendly look. They are also ideal if you are hosting a conference or trade show and want to hand these out to the participants so everyone can get to know each other. The benefits of a large branding area mean that you can add not only your logo, but names, slogans, contact information and even more! Order your bamboo badges today! |
|---|---|
| MOQ: | 65 units |
| Price Details: |
from
£1.56
per unit
£3.12
each
|
| Note: |
£40.00 decoration setup cost will apply.
Increase your quantity to make savings on unit cost.
For a full detailed quote, click 'Get a quote' below.
|
More Information
| SKU | 14009650 |
|---|---|
| Price Based On | 1 colour engraving, front |
| Minimum Order Quantity | 65 |
| Lead Time | 10 |
| Material | Bamboo |
| Dimensions | 72mm x 35mm x 4mm Ø |
| Diameter | 0 |
| Colour | Natural |
| Size | 72 x 35 x 4 mm |
| Size Information | 72 x 35 x 4 mm |
| Brand | Source IT |
| Branding Method | Engraving |
| Branding Position | Front |
| Individual Personalisation Available | No |
| Individual Mailing Available | No |
| Pantone Match Available | No |
| UK Made Product | No |
Resources
Figuring out what you need to send us to get your design/logo on your Bamboo Badge can be daunting. That's why we have a dedicated Artwork Studio here to help you in any way they can. Find out more
Useful Articles & Resources:
Print Methods - the difference between Full Colour and Four Colour
Get a quote for Bamboo Badge
Attention
Can you confirm you are not a robot?


