Althea Sport Towel 30X80 cm
Ref:
14039419

calcActive())">
Althea Sport Towel 30X80 cm
Ref:
14039419
from
£2.33
(ex. VAT)
Quantity
Please note, the prices indicated above are subject to change and are intended as a guide only. For a full up to date quotation, please request a quote using our form below.
(ex. VAT)
You save over minimum quantity pricing
from
£2.33
per unit
each
Please note, the prices indicated above are subject to change and are intended as a guide only. For a full up to date quotation, please request a quote using our form below.
Description
| Details: | The Althea sport towel is made from 140 g/m² polyester, offering a quick-drying and absorbent surface, essential for wiping away sweat during intense workouts or outdoor activities. The towel measures 30 x 50 cm, providing the perfect balance between portability and functionality. |
|---|---|
| MOQ: | 60 units |
| Price Details: |
from
£2.33
per unit
each
|
| Note: |
£35.00 decoration setup cost will apply.
Increase your quantity to make savings on unit cost.
For a full detailed quote, click 'Get a quote' below.
|
More Information
| SKU | 14039419 |
|---|---|
| Price Based On | 1 colour screenprint, towel |
| Minimum Order Quantity | 60 |
| Lead Time | 7 |
| Material | Knit of Polyester, 140 g/m2 |
| Dimensions | 800mm x 300mm |
| Brand | Unbranded |
| Branding Method | Screenprint |
| Branding Area | 220mm x 200mm Ø |
| Branding Position | Towel |
| Individual Personalisation Available | No |
| Individual Mailing Available | No |
| Pantone Match Available | No |
| UK Made Product | No |
Resources
Figuring out what you need to send us to get your design/logo on your Althea Sport Towel 30X80 cm can be daunting. That's why we have a dedicated Artwork Studio here to help you in any way they can. Find out more
Useful Articles & Resources:
Print Methods - the difference between Full Colour and Four Colour
Get a quote for Althea Sport Towel 30X80 cm
Attention
Can you confirm you are not a robot?


